Q&A czyli 10 zalet klatki kennelowej

Aby skorzystać w pełni z zalet klatki trzeba jednak właściwie wybrać klatkę, a następnie poprawnie przeprowadzić trening klatkowy. Pamiętaj że trening klatkowy to długi proces, który trwa tygodniami.

Aby skorzystać w pełni z zalet klatki trzeba jednak właściwie wybrać klatkę, a następnie poprawnie przeprowadzić trening klatkowy. Pamiętaj że trening klatkowy to długi proces, który trwa tygodniami.

1. Bezpieczne schronienie, azyl – klatka może być dla psa najlepszym miejscem wypoczynku. Swoim wyglądem przypomina norę – ograniczoną przestrzeń, w której zwierzak ma poczucie bezpieczeństwa. Po poprawnie przeprowadzonym treningu klatkowym, skojarzenie dla psa jest jednoznaczne: klatka=coś atrakcyjnego, bezpiecznego i przyjemnego.

2. Nauka czystości – pies z natury swojej unika załatwia się w miejscu, w którym śpi. Klatka może być wykorzystana do tego, by nauczyć szczeniaka lub przygarniętego psa zachowania czystości w domu. Dzięki niej można stopniowo przedłużać czas pomiędzy kolejnymi wyjściami na spacer.

3. Lekarstwo na lęk separacyjny – ograniczenie dostępu do bodźców, zamknięta przestrzeń oraz dostęp do gryzaków pomogą ograniczyć lęk związany z pozostawaniem w samotności. Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowy trening klatkowy. W klatce pies jest bezpieczny – ma ograniczoną możliwość zrobienia sobie krzywdy, gdy jest sam.

4. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży – klatka sprawdzi się tak w samochodzie, jak w samolocie, czy pociągu. Do samolotu wymagane są odpowiednie atesty. W samochodzie pies przewożony w klatce rzadziej cierpi na chorobę lokomocyjną. W sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, zwierzak w klatce ma większe szanse na uniknięcie obrażeń. Nie ma też ryzyka, że nawet przy niewielkiej stłuczce pies wypadnie z samochodu prosto pod nadjeżdżający inny pojazd. Zamknięty w klatce nie będzie też stanowił zagrożenia dla ratowników, którzy chcieliby pomóc innym ludziom czy jemu.

5. Spokój podczas pozostawania w nowym miejscu – na wakacjach, w hotelu, czy prywatnym pensjonacie klatka może być najlepszym rozwiązaniem, gdy pies musi zostać sam w pokoju. W obcym miejscu, nawet pies, który w domu zostaje sam bez problemu, może zdradzać objawy lęku separacyjnego. W klatce, którą zna, przepełnionej „domowym” zapachem, będzie czuł się o wiele lepiej.

6. Azyl podczas choroby – tak w domu, jak podczas leczenia szpitalnego chory pies w klatce szybciej dochodzi do siebie. Jeśli pies jest przyzwyczajony do klatki, łatwiej mu w niej zrelaksować się. Jeśli choroba wymaga ograniczenia ruchu, pies o wiele lepiej znosi je w klatce.

7. Miejsce izolacji dla psa – jeśli pies ma problemy behawioralne i prezentuje w stosunku do obcych ludzi: agresję, nadmierne kontrolowanie, zbyt dużą ekscytację, klatka stanowi doskonałe narzędzie. Dzięki niej zwierzę może obserwować gości, z zachowaniem ich bezpieczeństwa. Ważne jest przy tym, by pies trafiał do klatki zanim do domu wejdą obcy. W przypadku agresji może istnieć konieczność pozostawania w klatce przez cały czas wizyty. W przypadku nadmiernej ekscytacji wystarczy kilka/kilkanaście minut izolacji (ale tak, by pies widział gości), by emocje opadły i zachowanie psa było w granicach normy.

8. Miejsce odpoczynku – na niektóre psy, zwłaszcza pracujące, klatka działa, jak „wyłącznik”. Pies po pracy, wchodzi do klatki i natychmiast przechodzi w stan relaksacji. W przypadku takich zwierząt nie jest nawet konieczne zamykanie drzwiczek. Psy, gdy są zmęczone same wchodzą do klatki, by odpocząć.

9. Klatka w treningu – klatka świetnie sprawdza się w treningu z psem. Dzięki klatce możemy cały trening podzielić na wiele sesji, a po każdej z nich odesłać psa do kennelu aby ten odpoczął i zrelaksował się przed kolejnymi ćwiczeniami. Klatka świetnie również sprawdza się jako miejsce czekania, pozwala uniknąć tak zwanego „spalenia” się psa na zawodach, i umożliwia wejście z psem na ring zawodów w pełni wypoczętym i gotowym do pracy.

10. Miejsce kary – w sytuacji kiedy mamy zrobioną już klatkę czyli pies chętnie w niej przebywa, jest dorosły, i prezentuje wysoki poziom w treningu sportowym i posłuszeństwa możemy wykorzystać ją również jako miejsce kary. Warto stosować wtedy oddzielną komendę niż tą, wydawaną na co dzień do pójścia do klatki.